ULSIT and AMDFA celebrate Intellectual Property Day together
Университет по библиотекознание и информационни технологии – София (УниБИТ) и Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) отбелязаха заедно Световния ден на интелектуалната собственост – 26 април, с научен Семинар. Темата на форума е „Интелектуалната собственост в университетите – нови хоризонти на академичния диалог“. Срещата на учени, докторанти, студенти и гости бе в Концертна зала на АМТИИ в Пловдив.
26 април е денят, в който правителства и организации от цял свят отбелязват Световния ден на интелектуалната собственост. Мотото на този ден за 2022-ра година, определено от Световната организация по интелектуална собственост (СОИС), е: „IP AND YOUTH: INNOVATING FOR A BETTER FUTURE“ – „Интелектуалната собственост и младежта: Иновации за по-добро бъдеще“. България е член на СОИС и ежегодно участва в международните чествания. За десета поредна година в това тържество участва УниБИТ, а тази година към това семейство се присъедини и АМТИИ като домакин на Десетия Национален семинар на тема „Интелектуалната собственост в университетите – нови хоризонти на академичния диалог “, организиран от Университетска младежка академия за управление на знанието към УниБИТ. Плакатът на тазгодишния форум е и нашата визитка в интерактивната карта на събитията, протичащи в цял свят, представяна от СОИС. А форумът е плод на договор за сътрудничество между двете висши училища.
Старт на 10-ия Национален семинар по интелектуалната собственост дадоха ректорите на УниБИТ проф. дн Ирена Петева и на АМТИИ проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак. Съвместната дейност е част от политиката на ректора за развитие и колаборация между университети в България съгласно Закона за висшето образование.
Проф. д.ик.н. Стоян Денчев, председател на Общото събрание на УниБИТ представи поздравителните адреси, изпратени от колеги и приятели от Общински институт „Старинен Пловдив“, СОИС, Университет УОЛОНГОНГ Дубай, Университет по хуманитаристика Лежно – Полша, Медицински университет Пловдив, УНСС, ЮЗУ „Неофит Рилски“-Благоевград, Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Фондация „Право и интернет“, Асоциация „Walk Together Bulgaria“, Професионална гимназия по транспорт и строителни технологии „Гоце Делчев“ – Пловдив, 9-та Френска езикова гимназия „Алфонс Дьо Ламартин“-София.
Семинарът е рожба на Университетска младежка академия за управление на знания в УниБИТ и се управлява от екипа на Експертна група по „Интелектуална собственост“ към УМЛАУЗ с ръководител д-р Камелия Планска. И е естествено продължение на всички инициативи на младежката академия, които продължават като форуми за фундаментални изследвания. Домакин на 10-то издание е АМТИИ, които отвориха не само своята Алма Матер за колегите от УниБИТ, но отвориха и сърцата си за новото успешно академично партньорство.
Семинарът има вече 10-годишна история. Интересът към него се движи нагоре – тази година имаме 43 доклада в 4 панела и 1 панел с виртуални презентации. Пълната зала и видимият интерес на публиката показват, че значителните неща не са подарък, а трябва да бъдат създадени и изработени със солидарна креативност и високоселективна приемственост на успешни хора, каквато е и основната парадигма на УМЛАУЗ, сподели проф. д-р Тереза Тренчева, зам.-ректор на УниБИТ.
Семинарът и тази година събра мислещи личности, които работят в атмосфера на взаимно споделяне на общи идеи, коментират общи проблеми. Комуникацията е спокойна, приятелска, колегиална, има комфорт в работата и споделяне. В АМТИИ се срещнаха колеги от Русенски университет „Ангел Кънчев“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, Технически университет – Варна, Технически университет – София, Медицински университет – София, Югозападен университет „Неофит Рилски“, Технически университет – Габрово, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Висше транспортно училище „Тодор Каблешков“, АМТИИ и УниБИТ.
Интелектуалната собственост е изключително обещаваща наука в новото хилядолетие. Има накъде да расте и да се развива. Правата на съзидателите са права, които трябва да се отстояват. Осъзната е мисията, а това зарежда със сила. Проста философия.
Пленарните доклади изнесоха проф. д-р Любомир Караджов „Въпросите на интелектуалната собственост и авторските права през погледа на студентите по изкуствата“ и доц. д-р Марияна Лазарова НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ „Управление на авторски и сродни права в дигитална среда“.
С огромен интерес бяха посрещнати презентациите на „Практически въпроси при трансфера на технологии“ на доц. д-р Димитър Деков от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и „Развитие на съдебната практика по авторско право в информационното общество“ на проф. д-р Люба Панайотова-Чалъкова – и двамата от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, както и „Поглед върху отношението на студентите към въпроса за интелектуалната собственост и авторското право“ и „Обучението в областта на интелектуалната собственост и авторското право в специалности с художествено-творческа ориентация“, представени от ас. д-р Надежда Ангелова.
Гл. ас. д-р Любомир Маринов от Медицински Университет – София бе посветил своята разработка на „Единен европейски патент“. „Авторско право в медиите: правни и практически аспекти – модел за повишаване на авторскоправната грамотност в университетска среда“ представи гл. ас. д-р Евелина Здравкова от УниБИТ. „Мобилните дигитални библиотеки и мобилното обучение – отговор на търсенията на младите информационни потребители“ бе тема на гл. ас. д-р Елисавета Цветкова от УниБИТ – изпълнение на проект „Информационен портал относно мобилно обучение и мобилен достъп до библиотечни услуги и ресурси“.
„Иновативни стратегии в бизнес моделите на музеите“ представи проф. д-р Емилия Константинова от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив , „Авторовата хореография на Димо Енев като проявление на историкотрадиционните рефлексии на приемственост в репертоара на фолклорен ансамбъл „Тракия“ разказа Борис Генчев от Фолклорен ансамбъл „Тракия“, доц. д-р Весела Казашка от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ говори за „Бази данни и тяхното място в сферата на културата и изкуството“. „Политиката на Европейския съюз за защита и повишаване на значението на интелектуалната собственост в сферата на изкуствата. Институционални аспекти“ разкри д-р Стоян Мемцов от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, „Перспективи за повишаване на визуалната културна памет в университетска среда“ бе темата на гл. ас. д-р Деница Младенова и докторант Агнеса Цветкова от УниБИТ в изпълнение на задачите по проект „Дигитален модел за изследване и повишаване на визуалната културна памет в университетска среда“, финансиран от фонд „Научни изследвания“(ФНИ).
Докторант Илиана Димитрова от УниБИТ направи „Историческа ретроспекция на концепцията за възникването и развитието на частната охранителна дейност“. „Социалните мрежи и техните инициативи за повишаване на медийната грамотност“ обяви д-р Светослава Димитрова от УниБИТ, член на научния колектив по проект „Модел за изследване и повишаване на авторскоправната грамотност в медиите в университетска среда“ на ФНИ . „Дигитализация на върхове на копия: интелектуалноправни аспекти“ бе заглавието на доклада на гл. ас. д-р Евелина Здравкова, доц. д-р Нарцис Торбов и гл. ас. д-р Деница Младенова от УниБИТ – разработка по проект „Създаване на интерактивна лаборатория за изследване и генериране на ново научно знание за копието – легендарно оръжие от Античността (V в. пр. Хр. – V в.). На финала на реалните презентации гл. ас. д-р Камелия Планска представи „Уличното изкуство и авторскоправните въпроси“ – също по проект на ФНИ „Модел за изследване и повишаване на авторскоправната грамотност….“.
Виртуалните презентации на лекторите, които не присъстваха в залата, се въртяха на отделен екран. Акценти в тях бяха ресурсите с отворен достъп в изследователската дейност, „правни последици върху правата върху интелектуалната собственост на висшите училища в България“, управлението на иновациите и интелектуалната собственост“, търговските марки в България от гледна точка на бизнеса, „Е-библиотеката на Университета по библиотекознание и информационни технологии Баланика – технологично предизвикателство за интелектуалната собственост, нови перспективи в обучението по Музеология и кураторство в Националната художествена академия, „Иновациите на бъдещето в контекста на кръговата икономика“, иновациите в любителското художествено творчество в читалищата“, обработването на лични данни в съдебната система“, „Колективното управление на права в Европа – реалности и перспективи“ и др.
Конференцията завърши с майсторски клас „Интелектуална собственост в музикалните и сценичните изкуства: медийно отразяване“ с водещ доц. д-р Мариана Лазарова от НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“. Майсторският клас е в изпълнение на проект „Модел за изследване и повишаване на авторскоправната грамотност в медиите в университетска среда“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“.